close
تبلیغات در اینترنت
اهمیت نماز اول وقت

ماعاشق محمدیم

آخرین مطالب

اهمیت نماز اول وقت

اهمیت نماز اول وقت

در این پست به اهمیت خواندن نماز اول میپردازیم که از مهمترین موضوعاتی است که در رابطه با نماز ها مطرح است برای دریافتن اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید.
اهمیت خواندن نماز اول وقت
بهترین عبادت ها را باید در بهترین وقت ، به جا آورد. به گونه ای برنامه بریزیم که بتوانیم نماز را در وقت فضیلت بخوانیم و آن را جزء کارهای روزانه قرار داده وهمان گونه که به قرار بادیگران وفا میکنیم ، به عهد با خدا نیز وفا دار باشیم . درواقع باید نماز ما مانع امور دیگرباشد . خواندن نماز در اول وقت ، نشان دهنده توجه ما به نماز ومهم بودن نماز است . در قرآن کریم نیز چنین توصیه شده است

حَافِظُواْ عَلَى الصَّلَوَاتِ (1)
برنماز ها مواظبت کنید.
هرچند وقت نماز وسعت دارد وخواندن در اول وقت لزومی ندارد ، اما حقیقت نماز اول وقت ، با آخر وقت بسیار متفاوت است :((نماز اول وقت مورد خشنودی خداوند ودر آخر وقت باعث غفران خداوند است ))(2) ؛ خداوند باید ما را ببخشد که این نماز را حالا فرستادیم . تعبیر امام صادق (ع ) ، نشانگر  اهمیت نماز اول وقت ، وتفاوت اول وقت نسبت به آخر وقت است:((فضیلت اول وقت برآخر وقت ، مانند قضیلت آخرت بر دنیاست))(3)
از تاکید قرآن شریف وروایات معصومین (ع) وتوصیه بزرگان به نماز اول وقت ، چند نکته به دست می آید :1- نماز اول وقت ، از علائم شیعه واقعی است (4)


2-خواندن نماز در اول وقت ، نشان دهنده مهم بودن نماز است . امام صادق (ع فرموده است :((نماز وقتی به وقت خودخوانده شود وبالا رود ، سپید و درخشان نزد صاحبش بازگشته و می گوید: همانطور که مرا مراعات وحفظ کردی ، خداوند تو را مراعات و حفظ کند. اما اگر درغیر وقتش گزارده شود ، سیاه وظلمانی نزد صاحبش بازگشته و می گوید: همان طور که مرا ضایع ساختی ، خداوند تو را ضایع گرداند ))(5) این همان نمازی است که چشم به شفاعتش داریم . باید دید چگونه با نماز برخورد می کنیم ؟
3-انجام هرکاری در اول وقت غیر از نماز ، یعنی اینکه با زبانِ بی زبانی می گوییم ((کار دارم)) وخیلی اهل مراعات باشیم، با عجله وشتاب آن را به جا می آوریم . از نظر امیرالمومنین علی علیه السلام ((نزد خدا عملی محبوب تر از نماز نیست . پس چیزی از امور دنیا شما را از اوقات نماز باز ندارد.)) وسپس آیه شریفه ((الَّذِینَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ)) (6) را قرائت نمودند و می فرمایند ((این قوم - که نسبت به نماز سهل انگارند - مورد  سرزنش خداوند هستند))(7)

خداوندهنگام نماز ، اعلام می کند :((حی علی الصلاة؛ بشتابید به سوی نماز)) ،((حی علی الفلاح ؛ بشتابید به سوی رستگاری)) ، ((حی علی خیر العمل ؛ بشتابید به سوی بهترین  کار)) ؛ خدا بنده خویش را چنین فرا می خواند ، اما برخی از ما با تاخیر در خواندن نماز ، با زبان بی زبانی  می گوییم :((بهترین عمل من، کاری است که دارم )).
شخصی می گفت هنگام نماز ، مشتری برایم رسید با خود گفتم وقت نماز زیاد است ، اما مشتری ممکن است دیگر نیاید . نماز نرفتم وبا مشتری صحبت کردم آخر هم چیزی نخرید . با خود گفتم : این حیله شیطان بود؛ هم نماز اول وقت رفت ، هم مشتری.

4 - علت دیگرتاکید بر نماز اول وقت ، اینکه چه بسا انسان توفیق خواندن آن نماز را تا آخر وقت نداشته باشد وعمرش به سر آید . امام رضا (ع) در روایتی فر مودند ((بر اوقات نماز محافظت کنید  ، چرا که بنده خدا ، ایمن از حوادث نیست وکسی که وقت نماز واجب بر او داخل شود وعمدا کوتاهی کند ، خطا کننده است. ))(8)

5- نماز اول وقت، غیر از ارزش مندی ذاتی که معرفت الهی را به ارمغان  می آورد  ، در خود سازی نیز بسیار مفید است . مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله بهجت  از استادشان  مرحوم سید علی آقای قاضی  چنین نقل فرموده اند:((اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد ، مرا لعن کند ))(9) هم چنین از مرحوم آیت الله بهجت نقل شده است((مقید باشد نماز را اول وقت  بخواند، به جایی که باید برسد، خواهد رسید.))(10) ایشان نماز اول وقت را برترین نوع اصلاح ِ نمازدانسته اند.(11)
ایشان هم چنین در پاسخ به نامه ای که در آن برای ازدیاد محبت به خداوند و ولی عصر (ع) راهی درخواست شده بود ، چنین مرقوم فرمودند ؛ ((گناه نکنید ونماز اول وقت بخوانید .)) جالب آن که همین سوال را از مرحوم آیت الله العظمی اراکی نمودند ، وایشان همین جواب را مرقوم فرمودند ؛ ((گناه نکنید ونماز اول وقت بخوانید .)) (12)در اینجا به همین 5 موضوع اکتفا میکنیم در پست های بعدی بیشتر به این موضوع می پر دازیم .
پانوشت‌ها و منابع:

_____________________

1- بقره /238.
2- مستدرک الوسائل ج3، ص101.
3-الکافی، ج3 ، ص 274.
4-ر.ک : وسائل الشیعه ، ج4 ، ص114.
5- الکافی ، ج3، ص268.
6-<<کسانی که از نمازشان غافلند>>؛ ماعون/5.
7-وسائل الشیعه ، ج4 ص113.
8- بحار الانوار،ج80، ص 20.
9-عطش ، ص301.
10- صدای سخن عشق ، ص42.
11-همان ، ص43.
12- در محضر اولیاء ص48 ؛ به نقل از نماز عارقان وفرزانگان ، ص185.

ارسال شده در جمعه 01 فروردين 1393 به دست محمدعلی حربی
نظرات
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

صحبت های پدرانه ی آقای قرائتی

 صحبت های پدرانه ی آقای قرائتی

نظرسنجی

اوقات شرعی

لینک های مفید

امام خامنه ای